Linka bezpečí: Nepřetržitý provoz v závěru roku 2003

Celostátní bezplatná linka krizové intervence pro děti – Linka bezpečí 800 155 555 – bude nepřetržitě fungovat i po dobu vánočních svátků a na Silvestra. „Vánoce jsou specifickým časem, kdy se děti těší na chvíli klidu, oddechu a rodinné harmonie. Někdy to tak není a děti jsou pak zklamané. Je jedno, jestli bude doma uvařeno, napečeno a uklizeno, důležité je, že dítě bude mít domov, bude tam rádo a bude spolu s rodiči,” říká psycholožka Linky bezpečí PhDr. Ilona Špaňhelová.

Praha, 29. srpna 2003

Prosincové telefonáty dětí na Linku bezpečí potvrzují zkušenosti z minulých let, že děti mají starosti - tak jako v jiných měsících - především s láskou, partnerstvím, rodinnými vztahy a se školou. Školní tématika se vzhledem k blížícímu se pololetnímu vysvědčení objevuje v dětských voláních stále častěji.

Pokud jde o Vánoce, děti netrápí ani tak finanční situace rodičů, jako spíše rodinné zázemí, nepěkné vztahy mezi rodiči, vztah rodičů k alkoholu či rozvod v rodině. Tyto problémy se umocňují Vánoci a vánoční atmosférou. V některých případech se děti chtějí poradit, jaký dárek by měly rodičům dát. Objevují se i telefonáty, kdy děti využívají příležitosti Vánoc k poděkování pracovníkům na Lince bezpečí za pomoc, které se jim dostalo.

Během loňských vánočních svátků (od 24. do 26. 12) řešili pracovníci Linky bezpečí 725 dětských případů. Vedle Linky bezpečí bude o Vánocích v plném provozu i Linka vzkaz domů 800 111 113, která je určená dětem na útěku z domova či z ústavního zařízení. Rodičovská linka 283 852 222, která poskytuje bezplatné poradenství ve věci výchovy dětí, bude v provozu v pondělí 29. 12. od 13,00 do 16,00 hodin a ve středu 31. 12. od 16.00 do 19,00 hodin.

Všechny tři linky provozuje Sdružení Linka bezpečí dětí a mládeže a finančně je zaštiťuje

Nadace Naše dítě.