Rodina Směšných a naše pomoc

7. 3. 2018
Rodina Směšných a naše pomoc

Rodina Směšných a jejich syn Filípek

Filípek se dočkal pomoci

1.11.2017    TV Barrandov     18:30 Naše zprávy

Reportáž, v čase 5:40.


Postižený Filípek (9) bude mít nové auto, rodiče ale vyhodili z práce! Po krátké radosti zoufalství pokračuje

2.11.2017    Blesk.cz / Aha!

Velkou radost, že se dočkají speciálně upraveného auta pro převoz těžce postiženého synka, mají rodiče Filípka Směšného (9) z Ostrovců na Tachovsku. I díky výzvě Blesk.cz se na vůz podařilo sehnat peníze. Radost jim ale kazí vyhazov z práce.

Filípek byl do půl roku zdravé miminko. Pak lékaři zjistili, že se mu v hlavičce hromadí mozkomíšní mok. „Dělali mu punkci v celkové narkóze. Po zákroku nám lékařka řekla, že to nezvládl. Měsíc byl v umělém spánku,“ vzpomíná maminka Eva Směšná (38). Od zákroku je Filípek těžce postižený ležák.

Rodiče se o něj starali 24 hodin denně doma. Oba ale musí chodit do práce, aby uživili sebe i staršího syna Davida (12). „Nejtěžší bylo dát Filípka přes týden do stacionáře. Ale musíme oba chodit do práce, máme povinnosti i k staršímu Davidovi. A viděli jsme, že v domácích podmínkách už náročnou každodenní rehabilitaci plně nezvládáme. S námi tráví víkendy a dovolené, tomu vše podřizujeme,“ říkají Směšní.

Ránu do zad ale dostali od svého zaměstnavatele, pro kterého jako dělníci roky dřeli. „Ve firmě se změnilo vedení a řekli nám, že buď budeme dělat i všechny soboty, nebo máme jít. Bylo jim jedno, že jen o víkendu můžeme být s naším Filípkem,“ smutně řekla Eva Směšná. Starost jim teď dělá, z čeho budou žít.

Obrovskou radost proto mají z toho, že se dočkají nového speciálně upraveného auta, kterým budou Filípka vozit. Stará dodávka, kterou nyní syna ze stacionáře vozí, už totiž dosluhuje. A ze státního příspěvku 200 tisíc korun mají nárok jen na 60 tisíc. „Na nové auto bychom nenašetřili, i kdybychom oba pracovali. Bereme jako zázrak, že se na nás druzí složili, vrátilo nám to víru v lidi, jsme moc vděční,“ svěřila se Eva.

 „Moc děkujeme Blesku, protože i mimo jiné na jeho stránkách jsme se o Filípkovi mohli dozvědět. Nás ten příběh zaujal, rodina Směšných si chce pomoci zejména sama a s pokorou přijímá dary od dárců, proto jsme si řekli, že jim dopomůžeme opravdu k tomu vozu, který potřebují,“ Pomohla i nadace Naše dítě. uvedla ředitelka nadace Markéta Nešlehová. Směšní tak mohli podepsat objednávku dodávky. Té se dočkají v březnu.

Pokud byste chtěli rodinu Filípka podpořit, lze na transparentní účet číslo 223212123/0600


Čtenáři Aha! pomohli: Složili se na auto pro Filípka (9)!

2.11.2017    ahaonline.cz

Nejsou sami! Přestože je potkalo to nejhorší – nevyléčitelná nemoc syna Filípka (9) – vědí, že Češi jsou skvělí. Rodiče chlapce z Ostrovců na Tachovsku nyní zažívají velkou radost z nového auta. I díky článku v Aha! se na vůz podařilo sehnat peníze. Radost jim ale kazí vyhazov z práce.

Filip byl do půl roku svého života zdravé miminko. Pak lékaři zjistili, že se mu v hlavičce hromadí mozkomíšní mok. „Dělali mu punkci v celkové narkóze. Po zákroku nám lékařka řekla, že to nezvládl. Měsíc byl v umělém spánku,“ vzpomíná maminka Eva Směšná (38). Po zákroku je Filípek těžce postižený ležící pacient. Rodiče se o něj starali 24 hodin denně doma.

Oba ale musí chodit do práce, aby uživili sebe i staršího syna Davida (12). „Nejtěžší bylo dát Filípka přes týden do stacionáře. Oba musíme chodit do práce, máme povinnosti i k staršímu Davidovi. A viděli jsme, že v domácích podmínkách už náročnou každodenní rehabilitaci plně nezvládáme. S námi tráví víkendy a dovolené, tomu vše podřizujeme,“ říkají Směšní.

Vyhazov z práce

Ránu do zad teď dostali Miroslav (43) a Eva Směšní od svého zaměstnavatele, pro kterého jako dělníci roky dřeli. „Firma nám teď řekla, že buď budeme dělat i všechny soboty, nebo máme jít. Bylo jim jedno, že jen o víkendu můžeme být s Filípkem,“ řekla smutně Eva. Starost jim teď dělá, z čeho budou žít.

Skvělí Češi

Obrovskou radost proto mají z toho, že získali nové speciálně upravené auto, kterým budou od března Filípka vozit. Stará dodávka, kterou nyní syna ze stacionáře vozí, už dosluhuje. „Na nové auto bychom nikdy nenašetřili. Bereme jako zázrak, že se na nás lidé složili, jsme moc vděční,“ svěřila se Eva. Pomohla i nadace Naše dítě, která se o Filípkovi dozvěděla z příběhu, s nímž se jeho máma s tátou svěřili. „Rodina Směšných s pokorou přijímá veškerou pomoc, rádi jsme je podpořili,“ uvedla ředitelka nadace Markéta Nešlehová.

Stát nepomohl

Směšní z 200 tisíc státního příspěvku na auto měli nárok jen na 60 tisíc. Prostřednictvím Aha! se pokusili oslovit veřejnost a zjistili, že jejich osud není lidem lhostejný. Pokud byste chtěli přispět na rehabilitace Filípka, lze na transparentní účet číslo 223212123/0600.


Nové auto pro Filípka

3.11.2017    Plzeňský deník    

Vůz pro rodinu postiženého hocha stojí půl milionu. Plzeň – Přes týden se o něj starají v plzeňském Domově pro osoby se zdravotním postižením, na víkendy jezdí domů do Ostrovců na Tachovsku.

Devítiletý Filip Směšný (na snímku) prodělal jako batole běžnou neurologickou operaci, ale z nemocnice se vrátil doživotně postižený. Na úrovní nemluvněte už zůstal, trpí skoliózou, epilepsií, neumí kousat...

Rodiče se o synka starají, jak nejlépe dovedou. „Je to celodenní práce. Rehabilitace. Nepřetržitá péče o dítě, které není soběstačné,“ popisuje maminka Eva. Nejtěžší prý bylo přiznat si, že mu nemohou věnovat stoprocentní péči a že bude v pracovní dny v Plzni.

Největším problémem se tak časem stala doprava. Filip rostl a klasický rodinný vůz přestával vyhovovat.

Speciální automobil, který by Směšných potřebovali, stojí kolem půl milionu korun. A tady se do věci vložili známí a pak dárci z celé republiky, kteří vybrali 160 tisíc korun, i Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové, která slíbila vůz dofinancovat.

Osmimístný hyundai se zdvihovou plošinou pro vozík nechá na míru vyrobit plzeňský autosalon, rodina ho má dostat příští rok v březnu.


Nové auto pro Filípka

3.11.2017    Tachovský deník

Vůz pro rodinu postiženého hocha z Ostrovců stojí půl milionu.

Plzeň, Tachovsko – Přes týden se o něj starají v plzeňském Domově pro osoby se zdravotním postižením, na víkendy jezdí domů do Ostrovců na Tachovsku.

Devítiletý Filip Směšný prodělal jako batole běžnou neurologickou operaci, ale z nemocnice se vrátil doživotně postižený. Na úrovní nemluvněte už zůstal, trpí skoliózou, epilepsií, neumí kousat...

Rodiče se o synka starají, jak nejlépe dovedou. „Je to celodenní práce. Rehabilitace. Nepřetržitá péče o dítě, které není soběstačné,“ popisuje maminka Eva. Nejtěžší prý bylo přiznat si, že mu nemohou věnovat stoprocentní péči a že bude v pracovní dny v Plzni.

HYUNDAI V BŘEZNU

Největším problémem se tak časem stala doprava. Filip rostl a klasický rodinný vůz přestával vyhovovat.

Speciální automobil, který by Směšných potřebovali, stojí kolem půl milionu korun. A tady se do věci vložili známí a pak dárci z celé republiky, kteří vybrali 160 tisíc korun, i Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové, která slíbila vůz dofinancovat.

Osmimístný hyundai se zdvihovou plošinou pro vozík nechá na míru vyrobit plzeňský autosalon, rodina ho má dostat příští rok v březnu.


Postižený Filip bude mít auto​

2.11.2017    ZAK TV     Zprávy          Nadace Naše dítě

Reportáž v čase 3:33


Díky lidem s velkým srdcem bude mít Filípek auto

5/11/2017     Plzen.cz

Už několik měsíců informují různá média o devítiletém Filípkovi, který v batolecím věku zůstal po chirurgickém zákroku trvale postižený. Je tomu tak díky Martině Sihelské ze Stříbra, která si vzala za své, že dá vědět novinářům a ostatním institucím a ochotným lidem, jak těžké to mají manželé Eva a Mirek Směšných z Ostrovců nedaleko Stříbra, kteří se o svého syna neúnavně starají. O tomto příběhu jste mohli číst také na našem portálu.

Protože je Filípek

nepohyblivý, musí ho v ruce přenášet do vozu, syn ale roste a je stále těžší, a tak se hůře přemisťuje. Velkou pomocí by proto byl automobil se speciální úpravou pro najíždění invalidního vozíčku. Taková úprava   je však velmi drahá, a tak se lidé začali  domlouvat, co vše by mohlo rodině pomoci.

 „Konal se  jazzový koncert ve Stříbře, Benefiční taneční večer v Černošíně, vznikl  speciální účet, kalendáře taneční skupiny 11 Stars na prodej, to vše bylo připraveno pro pomoc rodině Směšných. Na kontě je ke dni 1. listopadu už úctyhodných 176 tisíc korun, to je zatím na speciálně upravený vůz málo. Nyní se ale také ozvali z Nadace Naše dítě,“ sdělila Sihelská.

Díky velké medializaci se ozvala přímo zakladatelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. A pomyslná kolečka se tak roztočila ještě rychleji, nadace totiž pomůže vůz dofinancovat, a to částkou téměř čtvrt miliónu korun. První listopadový den se tak sešli rodiče Filípka  s novou ředitelkou Nadace Naše dítě Markétou Nešlehovou a také se  zástupcem Autosalonu Šrámek Plzeň Martinem Čihákem, aby si podali ruku na důkaz vzájemné spolupráce.„Vždycky se snažíme vycházet vstříc potřebám našich zákazníkům. Zakázka pro Filípka je pro nás čest. Přiznám taky, že je první svého druhu,“ říká  Martin Čihák.

Spokojená může být i Markéta Nešlehová, která zajistila vše potřebné. „My máme práci snů. Díky mecenášům a lidem se srdcem na správném místě můžeme pomáhat potřebným dětem a jejich rodičům v usnadnění jejich nelehké situace. Po prostudování všech podkladů jsme přijeli rodině Směšných osobně přislíbit svoji pomoc,“ uvedla ředitelka nadace.

Automobil pro Filípka bude vyroben na začátku příštího roku, poté se vyrobí
a namontuje výtahová plošina pro vozík, kterou dodá firma API. Sen rodiny Směšných by se měl stát skutečností v březnu 2018.

 „Začali jsme věřit v pomocnou ruku a v dobré konce. Sen máme na dosah, moc děkujeme všem, kteří se rozhodli nám pomoci jakýmkoliv způsobem. Ani nevíte, co to pro nás znamená, vidět tolik solidarity,“ uvedli Směšní.

Jejich radost však kalí jedna nešťastná zpráva – protože nechtěli pracovat o víkendech, tak přišli o práci. „Nadřízení vůbec nepochopili, že víkend je pro nás jedinou možností, jak mít celou rodinu včetně Filípka pohromadě. Nemohli bychom si jej pak vůbec brát ani se o něj starat. Tak musíme teď hledat jinou práci, která nebude i o víkendu,“ řekla Eva Směšná.