25. května - Mezinárodní den pohřešovaných dětí

Únosy dětí vlastními rodiči nebo třetí osobou, útěky dívek a chlapců z domovů a výchovných zařízení, ztracené malé děti, které samy neumí najít cestu domů… Těchto a podobných případů řešila Policie ČR v roce 2008 více než 9 200! Smutný fenomén pohřešovaných dětí připomíná 25. květen, symbolem je kvítek modré pomněnky, který říká „nezapomeň na mě“…

Praha, 16. května 2009

Mezinárodní den pohřešovaných dětí má vyjádřit podporu rychlému dohledání ztracených a uneseným dětí a jejich rodinám. Zároveň upozorňuje na vážná ohrožení životů a zdraví pohřešovaných dětí, které se mohou stát obětí sexuálního zneužívání, prostituce a dalších trestných činností.

 

Příběh pohřešovaného chlapce Etana Patze z New Yorku otřásl veřejností natolik, že den jeho zmizení se připomíná dodnes. 25. května 1979 odešel teprve šestiletý Etan do školy a již se nikdy nevrátil. Zmizel beze stopy. Organizace ve Spojených státech se v souvislosti s tímto případem začaly intenzivně věnovat problematice pohřešovaných dětí. Severní Amerika se stala prvním kontinentem, na kterém funguje důsledně propracovaný výstražný systém pro náhlé případy pohřešovaných dětí. Postupně je zaváděn také v některých státech EU. Evropa si Mezinárodní den pohřešovaných dětí připomíná od roku 1986.

 

V České republice je v letošním roce již evidováno více než 3600 pohřešovaných dětí.

Porovnání statistik let 2007 a 2008 dokladuje, že v ČR došlo k nárůstu zmizení a útěků dětí. Především se nárůst týká pohřešovaných dětí do 15 let a zvýšil se také počet tzv. útěkářů, tedy dětí a mladistvých do 18 let, kteří utečou z dětského domova či výchovného zařízení. V roce 2008 to bylo o téměř 600 pohřešovaných svěřenců více.

 

Počty pohřešovaných dětí v ČR v roce 2008

 Počty pohřešovaných dětí v ČR v roce 2008

 

Počty pohřešovaných dětí v ČR v roce 2007

Počty pohřešovaných dětí v ČR v roce 2007

Zdroj: MV ČR

 

Za pohřešované děti se v České republice považují ty, které utečou z domova či ze zařízení, kde jsou umístěny, dále děti ztracené nebo jinak zmizelé a děti unesené rodičem nebo třetí osobou. Přes naše území migrují rovněž cizinci - nezletilé děti bez doprovodu dospělého.

 

Nadace Naše dítě ve spolupráci s Evropskou federací pro pohřešované a sexuálně zneužívané děti (Missing Children Europe) více než rok upozorňuje na nutnost realizace národního výstražného systému pro náhlé případy pohřešovaných dětí v České republice. Systém již v několika zemích EU zachránil životy dětí, které se staly obětí únosce. Projekt zpracovaný ministerstvem vnitra pod názvem Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech by měl být spuštěn 25. května 2009, jak na tiskové konferenci 2. 4. 2009 uvedlo ministerstvo vnitra. Systém by měl sdružovat policejní složky, média, mobilní operátory. Ti budou obratem informovat veřejnost o případu uneseného či jinak zmizelého dítěte a žádat o spolupráci.

 

„Kroky ministerstva vnitra velmi vítáme. Domníváme se, že vzhledem k otevřeným hranicím by systém měl stejně jako v jiných zemích EU zahrnout také dopravní návěstí a zajistit informovanost řidičů na dálnicích. Ti mohou významně pomoci při nahlášení pohybu vozidla únosce,“ říká Zuzana Baudyšová, která tak navazuje na zkušenosti USA, Řecka, Francie a Nizozemí, kde systém v této míře úspěšně funguje a pomohl zachránit několik dětských životů.

 

Nadace Naše dítě se snaží o zavedení horké linky pro pohřešované děti s číslem 116 000. Toto číslo již funguje například v Belgii, Dánsku, Řecku a Portugalsku. Harmonizace tohoto čísla pro pohřešované děti v rámci EU by umožnila obětem snadný přístup k pomoci v případě únosu nebo pohřešování dítěte kdekoliv v Evropě.

 

Databáze a vyhledávací formulář pohřešovaných dětí, je k dispozici na webových stránkách MV ČR na adrese: http://www.mvcr.cz/patrani/index.html