Příběhy z Linky právní pomoci: Synové jako rukojmí

18. 3. 2017
Příběhy z Linky právní pomoci: Synové jako rukojmí

Advokáti specializovaní na rodinné právo se každou středu prostřednictvím Linky právní pomoci setkávají s mnoha naléhavými dotazy. Poznejte spory, jejichž společným jmenovatelem jsou bohužel děti.

Stále častěji se na Linku právní pomoci obrací také otcové, jejichž družky či bývalé ženy jim brání být s jejich dětmi. Zde je ilustrativní dopis jednoho z nich:

„Našel jsem si vaše stránky na internetu a zdály se mi důvěryhodné. Mám na vás s prosbou. Moje žena odešla před necelým rokem za svým přítelem s mými  dětmi. Chlapečci jsou maličcí a měl jsem k nim vždy nádherný vztah. Jsme už oba v druhém kole rozvodového řízení. Jelikož teď bydlí dvě stě kilometrů ode mě, nemůžu je vídávat tak často. Proto občas zavolám, nebo napíšu SMS, jak se kluci mají a jak se jím daří. Ona však neodpovídá, nebo rovnou zaklapne telefon. Není to poprvé a mě to hodně deprimuje. Vím, že naše legislativa je často nakloněna spíše ženám. V jejím případě však rozbila rodinu, a jak podotýkám, zcela mě ignoruje. Prosím můžete mi povědět, jaká mám práva a jak mám reagovat na tuto situaci? Děkuji a budu rád za každou radu.“

Odpověď advokáta:
Jakožto rodič máte samozřejmě rodičovskou zodpovědnost a právo na informace o dětech.  Přímo ust. § 907 odst. 3 občanského zákoníku stanoví, že soud při rozhodování o svěření dítěte do péče přihlíží i k tomu,  jak je druhý rodič pravidelně informován o dítěti a ke schopnosti rodičů dohodnout se na výchově s druhým rodičem. V rámci řízení o úpravě poměrů k nezletilým synům tedy uveďte, že matka Vám odpírá telefonický hovor se syny, neinformuje Vás o nich apod. Můžete samozřejmě i žádat, aby děti byly svěřeny do Vaší péče.

Máte právní problém v oblasti vztahů mezi rodiči a dětmi, v oblasti pěstounské péče, osvojení dítěte, dítěte v ústavní výchově či si nevíte rady ohledně trestného činu spáchaného na dítěti?

Volejte Linku právní pomoci:
777 800 002

Na tomto čísle obdržíte každou středu v době od 14:00 do 18:00 hod. zdarma radu
od zkušených advokátů, kteří jsou členy České advokátní komory. Můžete i psát na email: lpp@nasedite.cz.