Příběhy z Linky právní pomoci: Právo na vnoučata?

Příběhy z Linky právní pomoci: Právo na vnoučata?

Advokáti specializovaní na rodinné právo se každou středu prostřednictvím Linky právní pomoci setkávají s mnoha pohnutými případy. Nahlédněte s námi pod pokličku causám, jejichž společným jmenovatelem jsou děti. Jaké jsou rady odborníků?

Paní S bydlí s manželem v malé vesnici na východě Čech. V Praze mají dceru, která je rozvedená a vychovává dvě děti ve věku devíti let. Babička s dědou své vnuky viděli naposledy před pěti lety. Důvodem jsou spory mezi jejich dcerou a mladším synem, který bydlí u nich. Starší dcera je údajně trestá za to, že syn žije stále s nimi. Podmínkou pro ni je, že dokud u nich mladší bratr bude bydlet, nepřijede ani ona ani děti. Vztahy se zhoršily natolik, že děda s babičkou nesmí za vnoučaty, která se na prarodiče vždy těšila, ani cestovat. Zatímco by děti mohly trávit hezké léto na u nich venkově, jezdí na tábory. Po dlouhém snažení o urovnání vztahů dosáhli děda s babičkou maximálně toho, že dcera s nimi nekomunikuje vůbec. Přestěhovala se do nového bydliště, má novou práci, dětem změnila školu, aniž by rodičům dala jedinou adresu. Veškeré snahy o rozumnou domluvu na podmínkách styku s vnoučaty prostřednictvím emailu, skončily bez odpovědi. Jak postupovat dále? 

Rada advokáta

Zkuste se obrátit na sociální odbor při městském úřadu v místě dceřina bydliště. Kontaktujte vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, poptejte se na příslušnou sociální pracovnici, která má podobnou agendu v gesci a sdělte jí svůj problém. Snad se k nějakému řešení doberete. 

Máte právní problém v oblasti vztahů mezi rodiči a dětmi, v oblasti pěstounské péče, osvojení dítěte, dítěte v ústavní výchově či si nevíte rady ohledně trestného činu spáchaného na dítěti? Každou středu můžete od 14:00 do 18:00 volat na číslo 777 800 002 a zdarma dostat právní radu od zkušených advokátů.