Pozor na podvodné sbírky na sociálních sítích!

26. 10. 2021
Pozor na podvodné sbírky na sociálních sítích!

Případy, kdy lidé zneužívají lidského neštěstí se množí. Dávejte si proto velký pozor na to, komu skutečně přispíváte a na co, a to především v prostředí sociálních sítí. 

Solidarita a dobročinnost českého národa je na vysoké úrovni. Najdou se ovšem i tací, kteří jsou schopni tuto dobročinnost zneužít ve vlastní prospěch.

S rozmachem online plateb, plateb přes qr kódy a také online sbírek roste i riziko toho, že můžete "naletět" nějakému povedenému podvodníkovi. 

Co si ověřit, než přispěji na sbírku: 

  • Důvěryhodnost organizace a její historii (web, registrace v nadačním rejstříku apod.)
  • Číslo konta - patří toto konto skutečně zmíněné organizaci? Pokud nenajdete na webu organizace, stačí napsat e-mail

Na co si dát pozor: 

  • Sbírky na sociálních sítích
  • Platby přes QR kód - opět si ověřte, zda číslo účtu patří organizaci, které chcete přispět (která je prezentována)
  • Zkuste nepodléhat tlaku emocí a lítosti, ale skutečně ověřte, kam své peníze posíláte

Podvodníci často využívají citů potencionálních dárců. Vymyslí si sdrceryvný příběh, který prezentují a vybírají finance na daný účel, ale peníze jdou do kapsy jim. Může jít například o smyšlenou historku o vážném onemocnění dítěte, postih živelnou katastrofu (typu tornádo, nebo třeba povodně), anebo například situace okolo onemocnění Covid-19 (přišel/přišla jsem o práci, zemřel(a) mi manžel/ka apod.).

Známých je několik případů, kdy byl zneužit například QR kód Diecézní Charity Brno, nebo byla vytvořena sbírka na sociální síti Facebook, kde se vybralo více než čtvr milionu korun pro onkologicky nemocného Vojtíška. Příběh byl smyšlený a podvodnici hrozí až pět let vězení. Případů bohužel dle informací pořádkové policie přibývá. 

Obzvláště ošemetné jsou v tomto ohledu právě sociální sítě. Pachatel si zde může založit falešné účty a vzápětí je zrušit, podvod je poté velice těžko prokazatelný. Přesto pachatelům takových podvodů může hrozit až 10 let vězení. 

Vyzýváme proto všechny dárce k opatrnosti a obezřenosti. 

Zdroj: lidovky.cz 

Nadace Naše dítě spolupracuje například s dárcovským portálem Donio.cz. Máme zde už i náš vlastní profil, na kterém vidíte všechny naše sbírky (aktuální i ukončené): https://www.donio.cz/NadaceNaseDite. Jde o veřejnou sbírku Donio.cz a 100 % částky vždy putuje našemu žadateli (případně jinému zakladateli sbírky).