FN Ostrava získala nové přístroje

FN Ostrava získala nové přístroje
Ředitel společnosti ROSSMANN Vladimír Mikel a ředitelka NND Zuzana Baudyšová s kolegyní Ivanou Dvořákovou zjišťují, jak funguje monitor

Neonatologické oddělení FN Ostrava získalo nový monitor mozkových funkcí. Nadace Naše dítě a společnost ROSSMANN předaly další užitečné přístroje pro ochranu těch nejmenších. Financovány byly z charitativního projektu Dětský úsměv.

„Monitor mozkových funkcí nám umožňuje neinvazivní hodnocení aktuálního stavu mozkové aktivity,” přibližuje využití daru MUDr. Hana Burčková, zástupkyně primářky neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. „Používáme ho při řízené hypotermii novorozenců, která bývá indikována u resuscitovaných  dětí narozených po 36. týdnu gestace. Úkolem hypotermie, při níž snížení tělesné teploty na 33,5 °C po dobu 72 hodin vede u donošeného novorozence k přechodu na bazální metabolismus, je záchrana nepoškozených mozkových buněk dítěte,” pokračuje MUDr. Burčková.

Kromě monitoru získal ostravská nemocnice i plicní ventilátor. „Využíváme ho k invazivní i neinvazivní ventilaci, u nezralých dětí přitom preferujeme objemově řízenou umělou plicní ventilaci, kterou potřebují zejména novorozenci s porodní váhou pod 1 500 gramů. Těch míváme ročně v péči zhruba 140, z tohoto počtu bývá přibližně 60 procent ventilováno.” 

Neonatologické oddělení je součástí jednoho z dvanácti perinatologických center v České republice. V průběhu roku toto oddělení zajišťuje péči o více než dva tisíce novorozenců narozených v perinatologickém centru FN Ostrava. Vedle donošených fyziologických novorozenců s dobrou poporodní adaptací jde také o zhruba 800 patologických (donošených i nedonošených) novorozenců s různým stupněm nestability základních životních funkcí, z toho přibližně 15 procent představují novorozenci s porodní váhou pod 1 500 gramů. 

Návštěva ve Zlíně

Další přístroje, které byly zakoupeny díky akci Dětský úsměv, putovaly do Zlína. V Krajské nemocnici T. Bati předala nadace a ROSSMANN symbolický šek na 250.000 korun primářce dětského oddělení Lucii Svitálkové. Dětské oddělení pořídí moderní monitorovací přístroj EKG BTL-08 pro snímání klidového elektrokardiogramu „Je odolný vůči třesům, takže se dokáže vypořádat i s neklidnými pacienty, což děti často jsou,“ doplnila primářka.

Zleva: Ing. Pavel Calábek – ředitel nemocnice FNTB Zlín, MUDr. Lucie Svitálková – primářka dětského oddělení

Zleva: Ing. Pavel Calábek – ředitel nemocnice FNTB Zlín, MUDr. Lucie Svitálková – primářka dětského oddělení 

Nově bude mít její oddělení také poloautomatický externí defibrilátor AED, který textovými a hlasovými pokyny navádí k obnovení srdeční činnosti. Přibude i monitor životních funkcí VISTA s moderní LCD plochou obrazovkou, který slouží ke sledování srdeční činnosti, saturace, pulsu a tlaku. Čtvrtým přístrojem je elektrická dvoufázová odsávačka mateřského mléka, která pomáhá k nastartování a udržení laktace u matek.

Více o kampani Dětský úsměv se dozvíte ZDE