Znaménka dětem zkoumá nový přístroj

Znaménka dětem zkoumá nový přístroj

Poprvé ho odborníci na kožní onemocnění viděli teprve loni v říjnu na kongresu ve Vídni, teď už na nejmodernějším digitálním dermatoskopu s celotělovým skenerem vyšetřují malé pacienty v Dětské nemocnici. Jako v jediné v zemi.

Přístroj v hodnotě 700 tisíc korun, který lékařům pomůže zkoumat hlavně znaménka a pigmentové skvrny, rozhodně nebude zahálet. Kožní oddělení brněnské Dětské nemocnice totiž funguje jako specializované pracoviště pro komplikované případy z celé Moravy a části Čech, ročně vyšetří přes dva tisíce dětských pacientů. A počty těch, u nichž lékaři zjistí maligní melanom kůže, stále rostou.

Některé děti se s pigmentovými névy (mateřskými znaménky – pozn. red.) už rodí, někdy je mají přes celou končetinu nebo trup a s věkem jich přibývá, včetně těch, které je třeba sledovat. Přibývá i zhoubných pigmentových nádorů, mimo jiné i proto, že dnes jsou běžné dovolené u moře, pobyty v horách a s nimi spojená ne vždy dostatečná ochrana před sluncem,“ vypočítává primářka dětského kožního oddělení Hana Bučková.

Právě nový přístroj teď lékařům značně usnadní určování, které znaménko je nebezpečné. Nový dermatoskop každý podezřelý kožní útvar vyfotí a změří. Na rozdíl od staršího typu přístroje, který měli lékaři k dispozici, umožňuje také až dvousetnásobné zvětšení obrazu nebo sken celého těla, na kterém lze zaznamenat polohu všech znamének. Klíčová je pro lékaře také možnost archivovat všechny snímky a další záznamy.

Malým pacientům, u nichž je podezření na atypická znaménka nebo mají nádory kůže v rodině, hradí vyšetření pojišťovny. S novým dermatoskopem ale mohou rodiče nechat své děti vyšetřit i preventivně, za zákrok pak zaplatí od pěti set korun výš.

Brněnští lékaři teď doufají, že novinku získanou díky sbírce Nadace Naše dítě brzy ještě vylepší. Do dermatoskopu lze dokoupit další součástku, díky níž by mohli kromě znamének vyšetřovat také vlasy, zjišťovat příčiny poruchy růstu vlasů i nejrůznější anomálie na nich.