Daník, 12 let, mozková obrna

13. 2. 2024
Daník, 12 let, mozková obrna

Dana podporujeme už několik let, ve většině případů jsme přispěli na nákladná neurorehabilitační cvičení. V říjnu 2023 nás Dan i s maminkou a dědečkem navštívili na našem jubilejním večeru ke 30 letům nadace. Dan si moc užíval pozornosti Moniky Absolonové. 

Jak Vám a Daníkovi Nadace Naše dítě pomohla?

Nadace Naše dítě nám pomohla už několikrát, za to jsem moc z celého srdce vděčná. Pomohla Daníkovi, který má dětskou mozkovou obrnu na neurorehabilitace, které mu moc pomáhají.

Proč jste se obrátili o pomoc na Nadaci Naše dítě?

Obrátila jsem se na Nadaci Naše dítě o finanční pomoc na čtyřtýdenní neurorehabilitaci, která stojí 54 000,-Kč. Není možné takovou částku z našeho rodinného rozpočtu financovat, protože není hrazená pojišťovnou.

Jak se Vám změnil život po zjištění diagnózy Vašeho syna?

Když jsem zjistila diagnózu syna, v tu chvíli se mi obrátil život naruby a říkáte si, co jste udělala špatně, že zrovna vy. Vše, co jste měla naplánovaný, nebo jste plánovala, je pryč. Musíte se naučit žít život jiným způsobem. Začátky jsou hodně náročné, než všechno zjistíte a naučíte se v tom pohybovat, jak s dítětem pracovat a co bude všechno potřebovat. Ale postupem času to je lepší. Já jsem se musela naučit na počítači a všechno si vyhledat, napsat atd. Do té doby jsem počítač nepotřebovala. Hodně mi pomohla i Raná péče, která pomáhá rodinám s hendikepem.

Jaký je váš život s handicapovaným dítětem dnes? Co jste se naučila, jaká je to změna oproti začátkům?

Naučilo mě to, že i když má dítě hendikep, není to konec světa. Dá se s tím žít, má to určitá omezení, ale dá se hodně věcí přizpůsobit. Syn mi dává tolik lásky a tolik pohlazení, že chvíli zapomenete na starosti. Ale má také své dny. Je to 24 h péče. Je moc důležité abyste na to nebyla sama a měla oporu v druhých.

Jaká vnímáte omezení, co vás v běžném životě/dni nejvíce trápí?

Určitě bych ráda měla více času pro sebe. Teď to ještě nejde. Určitě bych ráda dovedla Daníka více k samostatnosti, moc se snaží, a proto mu chci dát co nejvíce, dokud on bude chtít. I když jsem už někdy hodně unavená za ty roky, stále to stojí za to. Mám ještě 8 let syna Jiříka, který mi hodně pomáhá, a i celá naše rodina a za to jsem moc vděčná. Trápí mě, že v naší republice je vše tak drahé pro lidi s hendikepem. Vše, co potřebují, stojí hodně peněz a pomoc pojišťoven je velmi omezená.