10 let Linky bezpečí

V roce 1993 založila Ing. Zuzana Baudyšová Nadaci Naše dítě s cílem pomoci ohroženým dětem. V souvislosti s touto institucí se vynořila otázka, jaký projekt by byl z hlediska pomoci dětem nejúčinnější. Proto se obrátila s žádostí o radu na naše přední odborníky, mezi jinými i na prof. MUDr. Jiřího Dunovského, který se léta zabývá problematikou týraných a zneužívaných dětí. „Když za mnou v roce 1993 přišla paní Zuzana Baudyšová s nápadem, že je třeba učinit něcopro týrané a zneužívané děti, zcela logicky se mi jako možná inspirace vybavila britská ChildLine. Tak byl učiněn první krok k tomu, aby i v České republice vznikla obdobná celorepubliková linka snepřetržitým provozem, na kterou se mohou obracet děti se svými problémy.“

celý článek

Mezinárodní seminář o ochraně dětí

Ochrana dětí a jejich práv v mezinárodním kontextu je námětem celodenníhosemináře, který se uskuteční v úterý 16. září v prostorách Senátu ČR. Seminář pořádá Nadace Naše dítě pod záštitou předsedy Senátu JUDr. Petra Pitharta, který seminář zahájí.

celý článek

Linka bezpečí: Nepřetržitý provoz v závěru roku 2003

Celostátní bezplatná linka krizové intervence pro děti – Linka bezpečí 800 155 555 – bude nepřetržitě fungovat i po dobu vánočních svátků a na Silvestra. „Vánoce jsou specifickým časem, kdy se děti těší na chvíli klidu, oddechu a rodinné harmonie. Někdy to tak není a děti jsou pak zklamané. Je jedno, jestli bude doma uvařeno, napečeno a uklizeno, důležité je, že dítě bude mít domov, bude tam rádo a bude spolu s rodiči,” říká psycholožka Linky bezpečí PhDr. Ilona Špaňhelová.

celý článek

O dětských právech

Projekt je realizován s finanční podporou Evropského společenství a společnosti Johnson & Johnson. Práva dětí jsou jistě tématem, které je třeba brát vážně. Stvrdily to před 14 lety – přesně 20. listopadu 1989 - téměř dvě stovky států, které na půdě Valného shromáždění přijaly Úmluvu o právech dítěte. Pokud titulek tiskové zprávy hovoří o dětských právech také „nevážně“, má na mysli nedávno vydanou publikaci „Poznej svá práva, svobody a povinnosti“, která obsahuje deset ilustrací Vladimíra Renčína s jeho charakteristickým laskavým humorem, jenž výstižně odhaluje slabé lidské stránky. Tento Renčínův přístup přesvědčí všechny, jimž je publikace určena (tedy starší školáky, středoškolské studenty, kantory, profesory, rodiče a dospělé vůbec), že i o takových závažných a zásadních věcech, jako jsou lidská práva, lze hovořit s vtipem, nadhledem a humorem.

celý článek

Udělejte radost dvakrát!

Vánoční dobročinná aukce ve prospěch Nadace Naše dítě bude zahájena na webových stránkách nadace v pondělí 1. prosince 2003 v 10,00 hodin. Na adrese http://aukce.nasedite.cz nebo přímo https://www.nasedite.cz bude nabídnuto k vydražení kolem dvaceti zajímavých předmětů, které se budou hezky vyjímat i jako dárek pod vánočním stromkem a udělají radost vlastně dvakrát – potěší vaše blízké a zároveň pomohou dětem, které se nacházejí v obtížné životní situaci a jimž Nadace Naše dítě pomáhá prostřednictvím projektů, k jejichž financování bude výtěžek aukce použit.

celý článek

Devět let Linky bezpečí

1. září 2003 uplyne devět let od založení Linky bezpečí. Za tuto dobu bylo na Lince bezpečí přijato téměř 5,25 milionu telefonátů. Tři čtvrtě milionu z nich byla volání, kdy se děti cítily v krajní tísni a potřebovaly pomoc.

celý článek

Porušování práv dětí v ČR

Celkem u nás v ústavech vyrůstá více než 22 000 dětí, z toho 13 000 v ústavech sociální péče.

Současný systém náhradní výchovné péče je v příkrém rozporu se závěry a doporučeními výzkumů v této oblasti i s praxí v zemích EU. Například ve Velké Británii, stejně jako v sousedním Německu a Rakousku, není možné, aby děti mladší deseti let byly umisťovány do ústavů, ale vždy pouze do pěstounských rodin různého typu.

celý článek

Nadace Naše dítě: Deset let s dětmi a pro děti

Více než pět milionů dětských volání zaznamenala za uplynulých devět let Linka bezpečí, která je hlavním projektem podporovaným Nadací Naše dítě. Tato nadace oslaví své desáté narozeniny 15. září, kdy se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční benefiční koncert "Pomozte nám pomáhat", na nějž jí přijdou pogratulovat Pavel Šporcl, Spejbl, Hurvínek a Mánička v doprovodu Heleny Štáchové a Martina Kláska, Jiří Korn, Jitka Zelenková, Zora Jandová se Zdeňkem Mertou a děti z dětských domovů. Vstupenky jsou k dostání v síti TicketPro.

celý článek

Školní problémy trápí rodiče i děti

Po zahájení nového školního roku se ve srovnání s prázdninovými měsíci zdvojnásobil počet telefonátů, kdy se rodiče obraceli o pomoc na Rodičovskou linku 283 852 222. V září stejně jako v říjnu potřebovalo konzultaci ohledně výchovných problémů svých dětí 32 rodičů.

celý článek

Vánoční internetová aukce Nadace Naše dítě

Jestli na otázku položenou v nadpisu odpovídáte NE, pak máme pro Vás dobrý tip - Vánoční internetovou aukci konanou ve prospěch Nadace Naše dítě. Aukce byla odstartována začátkem prosince a bude pokračovat až do 15. prosince do odpoledních hodin. Zúčastnit se jí můžete na adrese http://aukce.nasedite.cz nebo přímo https://www.nasedite.cz.

celý článek

Červené nosy pomáhají dětem

V rámci zábavného odpoledne pořádaného hypermarketem Interspar bude probíhat prodej klaunských nosů. Červené klaunské nosy jsou a vždy byly symbolem dětského smíchu a veselí. Nejinak tomu má být i při této akci, jejíž výtěžek poputuje na konto Nadace Naše dítě. Tato nadace se již deset let stará o děti, které se ocitnou v těžké situaci. Především pro ně je tu celostátní bezplatná Linka bezpečí.

celý článek

Dětský domov plný smíchu

Začátek června bývá ve znamení Mezinárodního dne dětí, ale dětská radost a smích nemusí být omezeny právě a pouze jen na 1. června. Důkazem toho bylo například veselé odpoledne v Dětském domově v Dolních Počernicích ve středu 4. června, kde byla pro děti a jejich kamarády připravena spousta her, soutěží, stepařské a pěvecké vystoupení dětského souboru Vltavín či žongl show v podání studentů Gymnázia Jana Keplera.

celý článek

Mimořádný provoz Rodičovské linky v den vysvědčení

V pátek 27. června přinesou školáci a studenti domů vysvědčení. V některých rodinách bývají tyto chvíle stresující jak pro děti, tak pro jejich rodiče. Proto se odborníci Linky bezpečí spolu s Nadací Naše dítě rozhodli, že v pátek 27. června od 12,00 do 18,00 hodin zavedou mimořádný provoz telefonní Rodičovské linky +420 283 852 222, kam se mohou rodiče dovolat a poradit se o tom, jak zvládnout tuto situaci. Na telefonu jim bude k dispozici psycholog a terapeut.

celý článek

Práva dětí v soudním řízení

Jednoletý projekt Evropské unie a Nadace Naše dítě "Práva dětí v soudním řízení", který probíhal od srpna 2002 do července 2003, se zaměřil na dlouhodobý problém českých soudů, sociálních služeb, policejních vyšetřovatelů a dalších článků právních procesů. Dítě v roli svědka se zde dostává do nedobrovolného kontaktu s autoritami, jako jsou sociální pracovníci, policejní vyšetřovatelé, soudní úředníci apod., a tato situace pro něj bývá náročná a mimořádně obtížná. Nejenže přivádí dítě do prostředí zcela neznámého, ale mnohdy může vyvolat i jeho další traumatizaci, a tím řetězec tzv. "systémového týrání" dítěte, které sice není úmyslné, ale ve svých důsledcích může být stejně škodlivé jako případné týrání primární.

celý článek

Linka vzkaz domů – pomocník dětí na útěku

Od 1. září 2003 od sedmé hodiny ranní zahájí provoz celostátní a nepřetržitě fungující telefonní linka „Linka vzkaz domů” 800 111 113. Linka má sloužit především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, ve škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku. Dovolat se na ni mohou zdarma ze všech pevných linek, nikoliv však z mobilních telefonů.

celý článek

Svět si připomíná Mezinárodní den pohřešovaných dětí

Mezinárodní den pohřešovaných dětí připadá každoročně na 25. května a nese se ve znamení symbolického modrého kvítku pomněnky. Jeho prostřednictvím pohřešované děti vzkazují…“nezapomeň na mě…“. Tento celosvětový svátek připomíná smutné příběhy dětí, které byly často násilím odvedeny nebo podvodem odlákány od svých rodin. Mnozí z nich se již se svými blízkými neshledali.

celý článek