Prvních 7 měsíců Linky vzkaz domů 800 111 113

O pohřešovaných dětech se v České republice prozatím moc nehovoří, ale i tento problém se naší společnosti velmi týká. To byl i jeden z důvodů, proč vznikla celostátní Linka vzkaz domů, která zahájila svůj provoz 1. září 2003 na telefonním čísle  800 111 113. Slouží především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, ve škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku. Dovolat se na ni mohou od 8,00 do 22,00 hodin zdarma ze všech pevných linek.

celý článek

25. květen - Mezinárodní den pohřešovaných dětí

25. května 1979 zmizel v New Yorku šestiletý Etan Patz a nebyl již nikdy spatřen. V následujících letech začaly různé organizace připomínat toto datum v souvislosti se zmizelými dětmi, ale teprve v roce 1983 označil prezident Spojených Států 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986.

celý článek

Mimořádná opatření telefonických intervenčních linek v souvislosti s vysvědčením

Blíží se letní prázdniny, konec školního roku a s ním i vysvědčení. Vzhledem k tomu, že se každý rok setkáváme s dětmi a mladými lidmi, kteří se bojí v tento den přinést vysvědčení domů, neboť mají často oprávněný strach z reakcí rodičů, připravili jsme pro toto období několik opatření.

celý článek

Patronem filmu Král zlodějů je Nadace Naše dítě

V rámci Febiofestu se představil film Ivana Fíly Král zlodějů, který se objeví v našich kinech v průběhu března. Jeho premiéra se koná 11. března a patronem filmu je Nadace Naše dítě v čele s paní Zuzanou Baudyšovou.

celý článek

Linka vzkaz domů pomohla již více než pěti stům dětí

Celostátní Linka vzkaz domů je celostátní telefonní linka, která svůj provoz zahájila 1. září 2003 na telefonním čísle 800 111 113. Slouží především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, ve škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku. Dovolat se na ni mohou od 8,00 do 22,00 zdarma ze všech pevných linek, nikoliv však z mobilních telefonů. Za první čtyři měsíce svého provozu, tedy od 1. září do 31. prosince 2003, přijala Linka vzkaz domů celkem 9551 volání. 5,5 % z nich (528 volání) představovaly případy, kdy se na Linku obrátily děti s konkrétním naléhavým problémem, který potřebovaly řešit.

celý článek

Rok 2003 na Lince bezpečí, nejčastěji volají dvanácti až čtrnáctileté dívky během odpoledne

Linka bezpečí přijala za celý rok 2003 celkem 719 414 dětských telefonátů. V praxi to znamenalo, že každý den bylo vytočeno její číslo 800 155 555 téměř dva tisíce krát. Necelou polovinu telefonátů (48 %) představovala volání, kdy si děti prostě potřebovaly s někým pohovořit či získat informace. V řadě případů však děti volaly s tím, že se nacházejí v obtížné životní situaci, a společně s konzultantem Linky bezpečí pak hledali nějaké schůdné východisko. V roce 2003 bylo takových telefonátů přibližně 250 denně.

celý článek

O finanční podporu Nadace Naše dítě žádá 71 projektů

Program Skládačka, kterým chce Nadace Naše dítě v roce 2005 výrazněji podpořit projekty na pomoc zneužívaným, týraným i postiženým a ohroženým dětem, se setkal s velkým zájmem. O finanční podporu se přihlásilo celkem 71 projektů z celé České republiky, většina z nich pomáhá řešit závažné problémy dětí a mládeže.

celý článek

19. listopad - Mezinárodní den prevence týrání a zneužívání dětí

Nadace Naše dítě finančně podpoří nejlepší projekty, které budou pomáhat dětem zneužívaným, týraným, mentálně i fyzicky handicapovaným a dětem z ohrožených rodin.

celý článek

Rodičovská linka: v den vysvědčení mimořádně v provozu po celé odpoledne!

Rodičovská linka 283 852 222  je určená rodičům, kteří se potřebují poradit při výchově svýchdětí. Funguje od dubna 2001 dvakrát týdně v odpoledních hodinách (pondělí 13:00 - 16:00 hodin; středa 16:00 - 19:00 hodin) a poslední školní den v červnu. Letos bude poprvé v provozu také ve čtvrtek 29. ledna 2004, kdy děti dostanou pololetní vysvědčení.

celý článek

10 let Linky bezpečí

V roce 1993 založila Ing. Zuzana Baudyšová Nadaci Naše dítě s cílem pomoci ohroženým dětem. V souvislosti s touto institucí se vynořila otázka, jaký projekt by byl z hlediska pomoci dětem nejúčinnější. Proto se obrátila s žádostí o radu na naše přední odborníky, mezi jinými i na prof. MUDr. Jiřího Dunovského, který se léta zabývá problematikou týraných a zneužívaných dětí. „Když za mnou v roce 1993 přišla paní Zuzana Baudyšová s nápadem, že je třeba učinit něcopro týrané a zneužívané děti, zcela logicky se mi jako možná inspirace vybavila britská ChildLine. Tak byl učiněn první krok k tomu, aby i v České republice vznikla obdobná celorepubliková linka snepřetržitým provozem, na kterou se mohou obracet děti se svými problémy.“

celý článek

Mezinárodní seminář o ochraně dětí

Ochrana dětí a jejich práv v mezinárodním kontextu je námětem celodenníhosemináře, který se uskuteční v úterý 16. září v prostorách Senátu ČR. Seminář pořádá Nadace Naše dítě pod záštitou předsedy Senátu JUDr. Petra Pitharta, který seminář zahájí.

celý článek

Linka bezpečí: Nepřetržitý provoz v závěru roku 2003

Celostátní bezplatná linka krizové intervence pro děti – Linka bezpečí 800 155 555 – bude nepřetržitě fungovat i po dobu vánočních svátků a na Silvestra. „Vánoce jsou specifickým časem, kdy se děti těší na chvíli klidu, oddechu a rodinné harmonie. Někdy to tak není a děti jsou pak zklamané. Je jedno, jestli bude doma uvařeno, napečeno a uklizeno, důležité je, že dítě bude mít domov, bude tam rádo a bude spolu s rodiči,” říká psycholožka Linky bezpečí PhDr. Ilona Špaňhelová.

celý článek

O dětských právech

Projekt je realizován s finanční podporou Evropského společenství a společnosti Johnson & Johnson. Práva dětí jsou jistě tématem, které je třeba brát vážně. Stvrdily to před 14 lety – přesně 20. listopadu 1989 - téměř dvě stovky států, které na půdě Valného shromáždění přijaly Úmluvu o právech dítěte. Pokud titulek tiskové zprávy hovoří o dětských právech také „nevážně“, má na mysli nedávno vydanou publikaci „Poznej svá práva, svobody a povinnosti“, která obsahuje deset ilustrací Vladimíra Renčína s jeho charakteristickým laskavým humorem, jenž výstižně odhaluje slabé lidské stránky. Tento Renčínův přístup přesvědčí všechny, jimž je publikace určena (tedy starší školáky, středoškolské studenty, kantory, profesory, rodiče a dospělé vůbec), že i o takových závažných a zásadních věcech, jako jsou lidská práva, lze hovořit s vtipem, nadhledem a humorem.

celý článek

Udělejte radost dvakrát!

Vánoční dobročinná aukce ve prospěch Nadace Naše dítě bude zahájena na webových stránkách nadace v pondělí 1. prosince 2003 v 10,00 hodin. Na adrese http://aukce.nasedite.cz nebo přímo https://www.nasedite.cz bude nabídnuto k vydražení kolem dvaceti zajímavých předmětů, které se budou hezky vyjímat i jako dárek pod vánočním stromkem a udělají radost vlastně dvakrát – potěší vaše blízké a zároveň pomohou dětem, které se nacházejí v obtížné životní situaci a jimž Nadace Naše dítě pomáhá prostřednictvím projektů, k jejichž financování bude výtěžek aukce použit.

celý článek

Devět let Linky bezpečí

1. září 2003 uplyne devět let od založení Linky bezpečí. Za tuto dobu bylo na Lince bezpečí přijato téměř 5,25 milionu telefonátů. Tři čtvrtě milionu z nich byla volání, kdy se děti cítily v krajní tísni a potřebovaly pomoc.

celý článek

Porušování práv dětí v ČR

Celkem u nás v ústavech vyrůstá více než 22 000 dětí, z toho 13 000 v ústavech sociální péče.

Současný systém náhradní výchovné péče je v příkrém rozporu se závěry a doporučeními výzkumů v této oblasti i s praxí v zemích EU. Například ve Velké Británii, stejně jako v sousedním Německu a Rakousku, není možné, aby děti mladší deseti let byly umisťovány do ústavů, ale vždy pouze do pěstounských rodin různého typu.

celý článek

Nadace Naše dítě: Deset let s dětmi a pro děti

Více než pět milionů dětských volání zaznamenala za uplynulých devět let Linka bezpečí, která je hlavním projektem podporovaným Nadací Naše dítě. Tato nadace oslaví své desáté narozeniny 15. září, kdy se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční benefiční koncert "Pomozte nám pomáhat", na nějž jí přijdou pogratulovat Pavel Šporcl, Spejbl, Hurvínek a Mánička v doprovodu Heleny Štáchové a Martina Kláska, Jiří Korn, Jitka Zelenková, Zora Jandová se Zdeňkem Mertou a děti z dětských domovů. Vstupenky jsou k dostání v síti TicketPro.

celý článek

Školní problémy trápí rodiče i děti

Po zahájení nového školního roku se ve srovnání s prázdninovými měsíci zdvojnásobil počet telefonátů, kdy se rodiče obraceli o pomoc na Rodičovskou linku 283 852 222. V září stejně jako v říjnu potřebovalo konzultaci ohledně výchovných problémů svých dětí 32 rodičů.

celý článek

Vánoční internetová aukce Nadace Naše dítě

Jestli na otázku položenou v nadpisu odpovídáte NE, pak máme pro Vás dobrý tip - Vánoční internetovou aukci konanou ve prospěch Nadace Naše dítě. Aukce byla odstartována začátkem prosince a bude pokračovat až do 15. prosince do odpoledních hodin. Zúčastnit se jí můžete na adrese http://aukce.nasedite.cz nebo přímo https://www.nasedite.cz.

celý článek

Červené nosy pomáhají dětem

V rámci zábavného odpoledne pořádaného hypermarketem Interspar bude probíhat prodej klaunských nosů. Červené klaunské nosy jsou a vždy byly symbolem dětského smíchu a veselí. Nejinak tomu má být i při této akci, jejíž výtěžek poputuje na konto Nadace Naše dítě. Tato nadace se již deset let stará o děti, které se ocitnou v těžké situaci. Především pro ně je tu celostátní bezplatná Linka bezpečí.

celý článek