Téměř 6 000 týraných, zanedbávaných a zneužívaných dětí za rok 2010

20. 3. 2011

Množství odhalených případů týrání, sexuálního zneužívání a zanedbávání dětí je každým rokem vyšší. V roce 2010 bylo v ČR úřady evidováno celkem 5 787 případů, což je nejvíce za uplynulých deset let. Nadace Naše dítě upozorňuje na alarmující skutečnost, že nejčastěji k násilí na dětech dochází v úplných rodinách. Jednalo se v uplynulém roce o téměř 38 % všech zjištěných případů. Nadace Naše dítě se dlouhodobě snaží nabídnout rodičům možnost nalézt a osvojit si nové způsoby výchovy dětí. Napomáhá změnit přístup k rodičovskému poslání, kdy rodiče nebudou při výchově používat fyzické ani psychické tresty. Nadace pořádá v rámci osvětové kampaně Pozitivní rodičovství semináře s předními českými odborníky. Jsou určeny pro stávající i budoucí rodiče, sociální pracovníky, vychovatele a další.

Praha, 20. března 2011

Druhou silnou skupinou, ve které bylo v loňském roce odhaleno nejvíce násilných činů na dětech, jsou neúplné rodiny bez otce. Zjištěno zde bylo 2073 případů týrání, zanedbávání a sexuálního zneužívání dětí, což je oproti roku 2009 nárůst o 632 případů. Téměř na dvojnásobek se zvýšil počet nahlášených případů týrání a zanedbávání dětí mladších 1 roku, celkem 315 dětí v roce 2010. Jak dále vyplývá ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, oběťmi násilí byly nejčastěji děti ve věku od 6 do 15 let, jednalo se o 3 172 dětí.

 

V roce 2010 došlo k 26 násilným úmrtím dítěte

Statistiky násilné trestné činnosti spáchané na dětech (do 15 let věku) v roce 2010 dle závěrů šetření Policie ČR vykazují celkem 26 úmrtí dítěte. V 2010 byla úmyslným trestným činem způsobena smrt 13 dětem (12 dětí se stalo obětí vraždy a 1 dítě obětí trestného činu týrání svěřené osoby). V dalších 13 případech byla v roce 2010 způsobena dětem smrt z nedbalosti.

 

„Společnost nesmí být k násilí na dětech slepá a nevšímavá. Nezapomínejme na oznamovací povinnost, kterou nám všem ukládá zákon. Pokud máte podezření, že ve vašem okolí dochází k týrání dítěte, neváhejte se obrátit na příslušné úřady. Můžete tak pomoci zachránit život dítěte,“ říká ředitelka nadace Zuzana Baudyšová. Na hrubé zacházení s dítětem nejčastěji v uplynulém roce upozornila škola (29 %), policie (18 %), rodič nebo sourozenec či jiný příbuzný (17 %), zdravotnické zařízení (11 %). Ve 212 případech upozornilo na týrání, zanedbávání či sexuální zneužívání samo dítě, které bylo obětí násilného trestného činu. Oznamovatelem byly také neziskové organizace, cizí osoby a další.

 

Tabulka věkové struktury týraných dětí

Zdroj: MPSV ČR. Poznámka: Zaznamenány jsou počty případů týraných nebo zneužívaných dětí oznámených orgánu SPOD (ve vztahu ke každému dítěti je zaznamenán pouze jeden převládající typ týrání/zneužívání).

 

Tabulka sociálního prostředí týraných dětí

Zdroj: MPSV ČR. Poznámka: Zaznamenány jsou počty případů týraných nebo zneužívaných dětí oznámených orgánu SPOD (ve vztahu ke každému dítěti je zaznamenán pouze jeden převládající typ týrání/zneužívání).

 

Tabulka počtů týraných a sexuálně zneužívaných dětí