Patronem filmu Král zlodějů je Nadace Naše dítě

V rámci Febiofestu se představil film Ivana Fíly Král zlodějů, který se objeví v našich kinech v průběhu března. Jeho premiéra se koná 11. března a patronem filmu je Nadace Naše dítě v čele s paní Zuzanou Baudyšovou.

Praha, 15. března 2004

Hlavním hrdinou je desetiletý ukrajinský chlapec Barbu, který žije v chudé zapadlé osadě. Se závanem velkého vzdáleného světa přijde do osady bývalý cirkusový artista Caruso, který chlapce koupí od rodičů a slíbí mu úspěšnou kariéru v cirkuse. Na jeho naléhání odkoupí i jeho starší sestru Mimmu a obě děti propašuje do Berlína. Tam však děvče potají předá do nevěstince a Barbu nechá zasvětit do tajů krádeží a zlodějin.

Režisér Ivan Fíla nosil v sobě tuto tematiku téměř deset let, scénář napsal již v roce 1992. Inspirovaly ho skutečné příběhy a osudy dětí zapojených do organizovaného zločinu, se kterými se setkal v Itálii a Německu začátkem 90. let. „Obchod s dětmi z Albánie, Ruska, bývalé Jugoslávie a Ukrajiny je evropský fenomén. Tyto děti jsou ve všech velkoměstech – v Praze, Paříži, Berlíně, Miláně“, říká.

A proč se Nadace Naše dítě rozhodla stát partnerem tohoto filmu? Na tuto otázku reaguje ředitelka nadace Ing. Zuzana Baudyšová takto: „Přestože film Král zlodějů je o dětech z Ukrajiny, komerční sexuální zneužívání se stalo během posledního desetiletí závažným mezinárodním problémem. Mezi základní formy tohoto typu zneužívání dětí patří obchodování s dětmi, dětská prostituce a dětská pornografie. V ČR zatím nemáme dětskou prostituci ošetřenu paragrafovým zněním v zákoně, trestným činem je dosud pouze kuplířství a ohrožování mravnosti. Víme však, že i v ČR se problém dětské prostituce vyskytuje. Dokonce případy českých dětí zneužívaných německými turisty v našich pohraničních oblastech se dostaly do agendy evropských poslanců. Vzhledem k otevření hranic ČR v souvislosti se vstupem do EU lze předpokládat, že případy komerčního zneužívání dětí budou mnohem frekventovanější.“

Podle zkušeností Ing. Zuzany Baudyšové není možné kategorizovat komerčně sexuálně zneužívané děti podle společenských vrstev či podle vzdělanosti rodičů, ale hlavně podle zájmu či nezájmu rodičů o své děti. „Děti potřebují lásku a bezpečí. Nedostatek obojího akceleruje větší výskyt jevů, o kterých hovoříme“, dodává.

Nadace Naše dítě řeší ve spolupráci s Linkou bezpečí (800155 555) a Linkou vzkaz domů (800 111 113) v rámci celé škály dětských bolestí i problémy dětí vyhozených z domova a dětí na útěku z domova či ústavního zařízení. Obě linky plní současně preventivní úlohu, aby tyto děti nepřešly do kategorie dětí pohřešovaných či nabízených k prostituci či jiným kriminálním činům.