Pomoc ohroženým dětem na Srí Lance

Nadace Naše dítě přispěla jako jedna z prvních prostřednictvím organizace Hand for help na pomoc dětem na Srí Lance. Akce českých záchranářů vedená Jaromírem Dolanským byla nasměrována do oblasti Galle a na Srí Lance tuto pomoc začali nazývat Naděje z Čech. Ve městě Galle byla totiž na pobřeží během katastrofy úplně zničena spádová nemocnice, která sloužila pro oblast obývanou cca 1,5 milionem lidí. V této nemocnici přicházelo na svět ročně 15 tisíc dětí.

Praha, 17. srpna 2005

Půlmilionový dar Nadace Naše dítě umožnil částečně uhradit vybavení speciální pediatrické jednotky nafukovacími stany k ošetření nemocných dětí. Nemocnice bude na ostrově fungovat minimálně půl roku.
Dětská polní pediatrická nemocnice vybudovaná nevládní libereckou organizací Hand for help začala v oblasti Galle fungovat v pátek 21. ledna 2005. Ve spolupráci s místními zdravotníky zde pracuje cca třicetičlenný tým lékařů, sester a pomocného personálu. Do oblasti dorazil v sobotu 29. ledna 2005 rovněž odborný tým porodníků vedený doc. Donátem z fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Dětskou nemocnici navštívil na konci ledna rovněž velvyslanec ČR pro Indii, Srí Lanku, Maledivy, Bangladéš a Nepál pan Jaromír Novotný. Během své cesty se velvyslanec Novotný setkal s ministrem zahraničních věcí Srí Lanky panem Lakshman Kardigamar a premiérem panem Mahinda Rajapaksa, kteří ocenili rychlou a účinnou pomoc z ČR včetně pomoci Nadace Naše dítě.

 Podle informací Hany Hettiaratchi Sklenářové, koordinátorky pomoci Ministerstva zdravotnictví Srí Lanky a projektu Naděje z Čech, se kterou je Nadace Naše dítě v kontaktu, v minulém týdnu (31. ledna - 6. února 2005) probíhaly intenzivní práce na zprovoznění porodnice. Řada těhotných žen je již netrpělivá, aby porodily v čistém prostředí pod dohledem zkušených zdravotníků. Čeští záchranáři zajišťují zdravotní pomoc i v terénu. Dvě výjezdové jednotky ošetřují denně přes sto dětí i dospělých. Ošetřují spoustu zanedbaných i čerstvých ran, záněty žil, popáleniny, podává se inzulín apod. Jak zdůrazňuje Hana Sklenářová, podává se také dobré slovo a úsměv, které jsou stejně tak potřebnou medicínou.