Nadace Naše dítě pomáhá už 22 let ohroženým dětem!

Za dobu své existence přerozdělila nadace 270 milionů korun ve prospěch ohrožených dětí. Poskytla tisíce rad na Lince právní pomoci a uskutečnila řadu osvětových projektů. Tisícům příběhů domohla ke šťastnému konci. Dalším pomůže i právě startující kampaň 5 000 000 Kč pro dětský úsměv.

V Praze 16. září 2015

Jedenáctiletá Markétka od narození trpí kvadruspastickou mozkovou obrnou, těžkou psychomotorickou retardací, epilepsií a je ležící. Váží 36 kilogramů a není již v silách jejích rodičů přemísťovat ji v bytě. Život by jim výrazně ulehčil stropní zvedací systém, který si vzhledem k příjmu manžela a neustálé péči matky o dítě nemohou dovolit. Takový je příběh v pozadí jedné z mnoha individuálních žádostí, které jsou hlavním těžištěm pomoci nadace. Navzdory obecnému úbytku zdrojů u neziskových organizací se Nadace Naše dítě stále těší štědrosti a důvěře individuálních dárců a klíčových sponzorů, u nichž je sociální odpovědnost už pevnou součástí firemní identity.

Pomoc pomáhajícím

„V minulém roce se nám podařilo rozdělit bezmála 13 milionů korun převážně ve prospěch handicapovaných dětí ze sociálně slabých rodin,“ shrnuje činnost nadace za rok 2014 její prezidentka a senátorka Ing. Zuzana Baudyšová. Kromě této konkrétní a cílené pomoci nadace pokračuje v efektivní podpoře spolků, zdravotnických zařízení a organizací s podobným posláním, které by bez finančních příspěvků musely omezovat svou činnost. Patří mezi ně například Linka bezpečí, Fond ohrožených dětí, Dětské krizové centrum, výcviková centra asistenčních psů nebo babyboxy. Nadace díky spolupráci s firmou Rossmann pomohla i s nákupem specializovaných přístrojů do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice v Brně a Ostravě. „Velmi rádi budeme organizace, jež mají v péči o děti velké zkušenosti, i nadále podporovat a doufáme, že si to budeme moci díky velkorysosti našich sponzorů dovolit,“ dodává prezidentka nadace.

5 000 000 Kč pro dětský úsměv

  1. září, v den, kdy Nadace slaví 22. narozeniny, startuje již 6. ročník velmi úspěšné kampaně 5 000 000 Kč pro dětský úsměv. Zakoupí-li si kdokoli v síti drogérie a parfumérie Rossmann výrobky označené smajlíkem s textem „Rossmann pomáhá“, pomůže kriticky nemocným novorozencům, dětem vyžadujícím okamžitou pomoc nebo autistickým a handicapovaným dětem z celé České republiky. Během všech předchozích ročníků se na podporu vybraných projektů podařilo získat 30 799 566 Kč. Z aktuálně startující kampaně plánuje nadace využít téměř 3 miliony Kč pro novorozenecká oddělení ve Fakultní nemocnici v Ostravě, Thomayerově nemocnici v Praze a Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Částkou 1 780 000 Kč nadace podpoří stacionáře pro děti vyžadující okamžitou pomoc a děti s autismem. Zbylé finanční prostředky půjdou na výcvik čtyřnohých asistentů. Ti se stanou nerozlučnými kamarády sedmiletému Vojtovi a šestiletému Davidovi, kteří trpí autismem a mentální retardací.

Advokáti na drátě

Nadace Naše dítě již přes deset let provozuje Linku právní pomoci. Každou středu mezi 14:00 – 18:00 hod. je na čísle 777 800 002 jeden z devíti advokátů, kteří jsou členové České advokátní komory (ČAK) a kteří bez nároku na honorář poskytují rady rodinám v krizi. „Je to akční forma pomoci. Lidé často volají přímo z ulice a já jim mohu pomoci s tématy, která se ke mně do kanceláře v běžné praxi nedostanou,“ zdůvodňuje mimo jiné JUDr. Lucie Trnková svou pomoc.

Možnost požádat bezplatně o radu právníka využilo za rok 2015 doposud přes 170 volajících, nejčastěji matek. Druhou největší skupinu tvoří otcové. Rozvodové spory, exekuce, změny péče o dítě, bránění ve styku s ním, určení/popření otcovství, pěstounství a osvojení jsou bolavá témata, která řeší stále více prarodičů, kteří jsou třetí v počtu volajících. „Některé kauzy se vyvíjí. Lidé volají znovu a jsem ráda, když se případy hýbou správným směrem,“ říká Lucie, která do týmu špičkových právníků na Lince právní pomoci vstoupila před třemi lety.

Sportem k aktivnímu trávení volného času

Prázdniny byly ve znamení běhu pro handicapované děti, které běhat nemohou. Na 62 dní se mohli milovníci pohybu přihlásit na stránkách www.jedenmesicbezce.cz a přispět svými naběhanými kilometry na pomoc dětí s handicapem. Za 1 488 hodin naběhala dvou stovka srdcařů přes 20 000 kilometrů, které se staly symbolem pomoci. Své naběhané kilometry dle zvolené částky za jeden kilometr běžci darovali na transparentní účet Konta Naše dítě. Ačkoliv peníze stále dobíhají, je zřejmé, že Letní výzva pro srdcaře vynesla minimálně 100 000 Kč. Celý výtěžek půjde právě na koupi zvedací plošiny pro těžce postiženou jedenáctiletou Markétku. Dobrá věc se také úspěšně propojila s kampaní zaměřenou na smysluplné trávení volného času rodin s dětmi.

Osobnosti zvedly online vlnu dobra

Spojení celebrit a sociálních sítí může přinést mnoho dobrého. To letos potvrdil Leoš Mareš svým jediným příspěvkem na Twitteru, který doslova zvedl vlnu dobra. Přislíbil totiž, že za každého svého „followera“ dá nadaci korunu. Měl jich dvacet tisíc, a když to viděli ostatní, nechtěli se nechat zahanbit. Strnout se nechal například ministr financí a předseda Hnutí ANO Andrej Babiš, redakce měsíčníku Forbes nebo odborník na svět Applu Petr Mára. Vlna dobra pak vynesla na břeh celkem 160 000 Kč.

Přijďte s námi slavit!

Jsme velmi rádi, že jste s námi a že se o nás ví. Budeme velmi vděčni za Vaši přítomnost na 22. narozeninách nadace, které oslavíme 21. září od 18:30 hodin v Nosticově paláci Ministerstva kultury. Vaší účast potvrďte emailem na adresu: j.cihlar@nasedite.cz nebo na čísle 266 727 945.

Těšíme se na Vás!