Linka právní pomoci zaznamenala v roce 2015 dvojnásobek volajících

Advokáti na telefonu zodpověděli v minulém roce vysoký počet dotazů z oblasti rodinného práva. Nejvíce konzultací se týkalo sporů o děti a to i na mezinárodní úrovni. V rámci své hlavní činnosti přerozdělila Nadace Naše dítě téměř 13 milionů korun ve prospěch ohrožených dětí.
Za deset let své činnosti byla bezplatná Linka právní pomoci nevytíženější právě v loňském roce.V roce 2014 advokáti řešili 128 dotazů, ale v roce 2015 jich bylo 270. Vezmeme-li v potaz délku hovorů i to, že linka funguje pouze čtyři hodiny v týdnu, je pro nás dvojnásobný nárůst signifikantní zejména s ohledem na fakt, že dominují spory o děti, které vnímáme jako velmi negativní společenský fenomén,“ uvedla ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Linka právní pomoci, která je dostupná každou středu od 14:00 do 18:00 hod. na telefonním čísle 777 800 002, letos již jedenáctým rokem bezplatně poskytuje právní rady od advokátů z České advokátní komory specializovaných zejména na rodinné právo.

Spory o děti v centru zájmu nadace

Nadace Naše dítě (NND) se dlouhodobě zasazuje o narovnání mnohdy pokřivených výkladů práv dítěte ve vleklých sporech v tuzemsku i mezinárodní úrovni.  Špičkou ledovce jsou případy, které končí u Evropského soudu ve Štrasburku nebo mezinárodně sledovaná kauza sourozenců Michalákových.

Chlapci byli odebrání norským úřadem Barnevernet  pro podezření z pohlavního zneužívání a zanedbávání. Zároveň úřad zastavil veškeré kontakty matky a prarodičů s oběma chlapci. Česká vláda se začala kauzou intenzivněji zabývat až v roce 2014. V říjnu 2015 posílá norská komise mladšího chlapce do adopce k pěstounům a ke staršímu synovi ztrácí matka rodičovská práva a nemá povolený žádný kontakt se svými syny. Matka dětí usiluje o přezkoumání případu a chce zvrátit rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna ze září 2015. Odvolací řízení má proběhnout v únoru.

„V lednu 2015 jsem na půdě Senátu Parlamentu ČR a jeho prostřednictvím požádala kompetentní činitele vlády ČR, aby bylo vyvinuto úsilí na diplomatické a právní úrovni vedoucí k navrácení chlapců k matce. Nadace byla účastna protestu před Norským velvyslanectvím a stejně tak tomu bylo i tuto sobotu 16. ledna. Nadace Naše dítě se za dobu své 22leté činnosti nesetkala s příběhem tak hrubého porušení  lidských a dětských  práv.  Přáli bychom si, aby v kontextu celosvětových protestů proti Barnevernetu bylo únorové odvolací řízení v kauze Michalákovi úspěšné,“
uvedla Zuzana Baudyšová.

Spory o děti jsou v tomto roce v popředí zájmu NND. „Pracujeme na kampani, která by měla poukázat na silně negativní dopady sobeckých tahanic o děti, které jim mnohdy působí nenávratná a doživotní traumata. Snažíme se vést rozhádané rodiče k využití profesionální pomoci mediátora,“ sdělil koordinátor PR aktivit NND Jan Cihlář s tím, že kampaň bude startovat v jarním období.

Příběhy pomoci v roce 2015


Hlavním těžištěm činnosti je vyřizování žádostí, mezi které vloni nadace rozdělila 12,6 milionu Kč.

Na podporu organizací pomáhajících dětem a nemocnic NND poskytla částku 10,5 milionů Kč. 
„Jako nezisková organizace jsme téměř třemi miliony korun podpořili tři státní nemocnice, které peníze využijí na nákup přístrojů pro novorozence. Prioritou pro nás byla i podpora dvou center pro autistické děti, v jejichž prospěch jsme rozdělili 800 tisíc korun a stejnou částku jsme věnovali také na výcvik asistenčních psů,“ vyjmenovala Zuzana Baudyšová příklady, mezi které patří i podpora třech Klokánků nebo nákup dodávky pro přepravu mentálně handicapovaných dětí ze Základní školy NONA.

„Když byl menší, tak to šlo, ale teď má 40 kilo a to už se na těch 18ti schodech pronese,“  zdůvodnil žádost o příspěvek na výtah Gerhard Meissner, otec handicapovaného chlapce, kterého do schodů nosil devět  let. Na pomůcky přispěla NND v roce 2015 konkrétním dětem částkou 1,2 milionu Kč.

Pád do bazénu, vdechnutí vody, tonutí, poškození mozku, boj o život. Sled nešťastných událostí určil nelehký osud tehdy 18měsíčnímu Jirkovi a jeho rodičům. Dnes 14letý Jirka pravidelně cvičí a jeho pohyblivost se zlepšuje. Nadace malému bojovníkovi přispívá na speciální rehabilitační pobyty.
Na léčbu a terapie pro konkrétní děti vyčlenila NND 0,6 milionu Kč.

Zářijové odložení malé holčičky do babyboxu ve Frýdku-Místku potvrdilo potřebnost zařízení, které bylo i díky NND otevřeno 21. září i v sousedním Třinci. Na instalaci nových babyboxů přidělila NND 0,3 milionu Kč.